neděle 23. dubna 2017

Nemám plán, mám mapu...


Nejsem typ, který by zastával názor, že žít ve městě je na prd. Stejně tak si nemyslím, že na vesnicích (a v lesích) žijou jenom burani a chcípl tady pes. Myslím, že všude může být dobře a je jenom na nás, jaké si to kde uděláme. Snažím se jen vybrat si všude ta správná místa a hlavně lidi, kterými se na nich obklopím.

Mám pocit, že jak se svět zrychluje, víc a víc lidí sní o tom, že se jednoho dne odstěhují někam daleko za město. Budou žít v lese, někde na pláži nebo v horách. Chápu je, ale zároveň vidím i tu druhou stranu mince. Stejně jako může být městský život vyčerpávající, lesní život se může stát časem až příliš klidným. Tak klidným, že začne člověka uspávat. Sama na sobě jsem pocítila, že jsem se dostala do fáze "lesní hibernace".

Je jasné, že každý máme jiné potřeby a ke štěstí potřebujeme rozdílné věci. Někdo žije celý život spokojeně ve městě, jiný v lese. Já jsem ten typ, který potřebuje rozmanitost. Protože právě ta mi dodává pocit, že žiju. Nedokážu si dlouho vážit klidu lesa pokud nemám ve svém životě město a naopak. 

let života v lese volá po změně. Ta změna už je vlastně tady, jenomže mě se o ní ještě nechce příliš mluvit. Asi proto, že vzniká tak nějak za pochodu a já sama ještě vlastně nevím, kudy povede. Rozhýbala jsem svůj život s tím, že zatím nevím, kde a jak skončí(m). Snažím se věřit v to, že pokud jde člověk za svým srdcem, ta správná cesta se před ním rozvine jako červený koberec. Že není třeba mít plán. Udržet si tu víru ale není lehké. Po většinu času bych si spíš přála všechno vědět předem. Vědět, jak to dopadne a rozmetat všechny ty nejistoty a otazníky ve své hlavě. Ale když se mi na chvíli podaří přestat se bát, je to vlastně dost vzrušující. 

Nemám sice plán, ale mám mapu. A to doslova. Takovou, jakou jsem si vždycky přála. Rolovací jako ve škole, barevnou a přehlednou, kde je konečně ten náš svět úplně celej. Asi mi připadá, že když člověk nemá v životě plány, měl by mít alespoň mapu. Mám ji z Pixers-Plakáty a vybrat si z těch milionů map byl teda pěkný oříšek. Naštěstí v Pixers nemají problém člověku vytisknout naprosto cokoliv.

Každé ráno si tak skenuju do hlavy zpátky celý svět. Svět, který se mi za poslední roky tak trochu vykouřil z hlavy. Rozpomínám se na hlavní města jednolitvých států i na to, kam všude se to chci ještě podívat. Zeměpis nebyl nikdy mojí silnou stránkou a prostorová orientace jakbysmet. S mapou nad postelí se tak zase cítím trochu víc v obraze, trochu víc součástí celé té naší zeměkoule...

4 komentáře:

 1. Já bydlím ve městě, ale vždy jsme bydleli v odlehlejších částech, kde byly jen domečky, řeka a klid. V podstatě dědina. Teď zase bydlíme sice v podstatě na sídlišti, ale úplně na konci, kde jsou jen lesy a louky a všude je klid a příroda. Do toho studuju v Brně a tam teda bydlím sice v Králově Poli, ale i tak je to tam na mě už moc město, málo klid, jsem tam nešťastná. Rozhodně nejsem ten typ, co by mohl delší dobu bydlet v takovém městě. Naopak se těším, až se s přítelem přestěhujeme do odlehlejší části našeho rodného Zlína a budeme si žít tak, jako jsme žili celou dobu, než jsme vyjeli do víru velkoměsta za studentským životem :).

  fellienm.com

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zlín je skvělý! Teda alespoň to všichni říkají :D Ještě jsem tam nebyla...Já myslím, že v každém městě i místě může být dobře, tak jak píšu. Všude si můžeme vybrat "ten svůj koutek" a jestli bude víc v centru dění nebo spíš v klidu na okraji...Stejně jako si můžeme vybrat lidi, kteří jsou všude dobří i zlí. My bydleli opravdu v extrému a i když to bylo fajn a jednou bych se vlastně do takového stylu života opět vrátila, cítím že to přišlo zkrátka příliš brzy. Že jsme si ještě neprošli některými cestami a tak je náš "útěk" takovým logickým vyústěním. Přeju ti ať ti je všude kde budeš tak nejlíp jak jen může být a třeba si začneš užívat i to město, dokud jsi v něm. Cítím, že projít i tím případným dočasným nekomfortem je v životě velmi důležité.

   Smazat
 2. Musím souhlasit, že odsuzovat lidi podle toho jestli jsou z vesnice nebo z města je dost hloupý. Ta mapa je super. Můžu se zeptat odkud jí máš?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Martino moc díky. Mapu mám z Pixers a link na mapu je v článku. Ono obecně soudit lidi z jakéhokoliv důvodu je vlastně dost hloupé. Ale kdo z nás to občas nedělá, že? Já sama na tom neustále pracuju :)

   Smazat

Děkuju za každý Váš komentář ♥